LINKS
2018-02-14 / Election Coverage

Primary Election

Tuesday, March 6, 2018
Early Voting: February 20 - March 2

Primary Election
Tuesday, March 6, 2018, 7 am - 7 pm

Wilson County Polling Locations

Box 101
Medical Office of
Machelle Williams, D.O.              
7594 Hwy 181 N.
Floresville

Box 102
Floresville Ind. School Annex
1201 A St., Floresville

Box  103    
Canada Verde V.F.D.
7529 FM 1303, Floresville

Box 104
SPJST Hall    
1156 FM 1303, Floresville
 
Box 205
Poth City Hall                                                       
200 N. Carroll St., Poth


Box 206
American Legion Hall Post 38
1412 Fourth St., Floresville

Box 207
Wilson County Showbarn
435 Hwy 97 E., Floresville
        
Box 208
Three Oaks V.F.D. @ Dewees
6689 FM 541 W., Floresville

Box 209
Kosciusko Parish Hall
8161 FM 541 E., Kosciusko

Box 310
La Vernia V.F.D.
12190 Hwy 87 W., La Vernia

Box 311
Oakwood Country Church
4848 FM 775, La Vernia

Box 312
S. S. Water Supply Corp.
10393 Hwy 87 W., La Vernia

Box 313
Sutherland Spgs. Community Bldg.
411 4th St., Sutherland Springs

Box 414
Stockdale Community Building
700 W. Main, Stockdale

Box 415
Life Church
7079 FM 775, La Vernia

Box 416
Valero Easy Car Wash
7020 US Hwy. 181 N., Floresville      

Karnes County Polling Locations

Precinct 1
St. Cornelius Catholic Church
605 E Calvert, Karnes City

Precinct 2
Snoga Store
13870 N FM 81, Panna Maria

Precinct 3
Gillett General Store
19499 Hwy. 80, Gillett

Precinct 4
Kenedy City Hall
303 W Main St, Kenedy

Precinct 5
Runge VFW
512 E Aransas, Runge

Precinct 6
Nativity of the Blessed Virgin Mary Catholic Church, Cestohowa - CCD Building
300 FM 3191, Falls City

Precinct 7
Falls City Diner
207 W Meyer St., Falls City

Precinct 8
Karnes County Museum, Helena
8167 N. FM 81, Karnes City

Precinct 9
Choate Cafeteria
6300 Hwy 239, Kenedy

Precinct 10
St. Boniface Catholic Church, Hobson - Parish Hall
358 CR 220, Hobson

Precinct 11
Good Shepherd Lutheran Church - Fellowship Hall
590 West State Hwy 72, Kenedy

Precinct 12
Karnes City Hall - Council Chamber
314 E Calvert, Karnes City

Precinct 13
Karnes City Hall - Council Chamber
314 E Calvert, Karnes City

Precinct 14
Our Lady Queen of Peace Catholic Church - CCD Building
605 Karnes St., Kenedy

Precinct 15
Best Western Plus - Conference Room
205 Business Park Dr., Kenedy

LIST OF CANDIDATES

DEMOCRAT

U.S. Senator
Edward Kimbrough
Sema Hernandez
Beto O’Rourke

U.S. Representative, District 15
Vicente Gonzalez

U.S. Representative, District 28
Henry Cuellar

Governor
Joe Mumbach
Lupe Valdez
Tom Wakely
Grady Yarbrough
Cedric Davis, Sr.
Jeffrey Payne
Andrew White
James Jolly Clark
Adrian Ocegueda

Lieutenant Governor
Mike Collier
Michael Cooper

Attorney General
Justin Nelson

Comptroller of Public Accounts
Tim Mahoney
Joi Chevalier

Commissioner of the General Land Office
Miguel Suazo
Tex Morgan

Commissioner of Agriculture
Kim Olson

Railroad Commissioner
Chris Spellmon
Roman McAllen

Justice, Supreme Court, Place 2
Steven Kirkland

Justice, Supreme Court, Place 4
R.K. Sandill

Justice, Supreme Court, Place 6
Kathy Cheng

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Maria T. (Terri) Jackson

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7
Ramona Franklin

Member, State Board of Education, District 3
Dan Arellano
Marisa B. Perez

State Representative, District 44
John D. Rodgers

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 2
Beth Watkins

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 3
Patricia O’Connell
Alvarez

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 4
Luz Elena Chapa

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 5
Liza Rodriguez

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 7
Rebeca Martinez

District Judge, 81st Judicial District
Errlinda Castillo

Wilson County 

County Clerk
Eva S. Martinez

Justice of the Peace, Precinct No. 1
Johnny T. Villarreal

County Chairman
Juan Mancias

2018 Democratic General Primary Ballot Propositions
See sample ballots online at http://mywcn.com/sampleballots

Karnes County 

State Representative, Dist. No. 17
Michelle Ryan

County Judge
James Rosales

District Clerk
Denise Rodriguez

County Clerk
Carol Swize

County Commissioner, Precinct No. 2
Benny Lyssy

County Commissioner, Precinct No. 4
Eloy Nunez
Robert Molina
Sharon Chesser

Justice of the Peace, Precinct No. 1
Rachel V. Garcia

Justice of the Peace, Precinct No. 2
Caroline Korzekwa

Justice of the Peace, Precinct No. 3
Delia “Daisy” Villanueva

Justice of the Peace, Precinct No. 4
David Sotelo

County Chairman
Mari Mitchell

REPUBLICAN

U.S. Senator
Geraldine Sam
Mary Miller
Bruce Jacobson, Jr.
Stefano de Stefano
Ted Cruz

U.S. Representative, District 15
Tim Westley

Governor
SECEDE Kilgore
Greg Abbott
Barbara Krueger

Lieutenant Governor
Scott Milder
Dan Patrick

Attorney General
Ken Paxton

Comptroller of Public Accounts
Glenn Hegar

Commissioner of the General Land Office
Jerry Patterson
Rick Range
Davey Edwards
George P. Bush

Commissioner of Agriculture
Trey Blocker
Sid Miller
Jim Hogan

Railroad Commissioner
Christi Craddick
Weston Martinez

Justice, Supreme Court, Place 2
Jimmy Blacklock

Justice, Supreme Court, Place 4
John Devine

Justice, Supreme Court, Place 6
Jeff Brown

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
David Bridges
Sharon Keller

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7
Barbara Parker Hervey

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8
Dib Waldrip
Jay Brandon
Michelle Slaughter

State Representative, District 44
John Kuempel

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 2
Marialyn Barnard

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 3
Jason Pulliam

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 4
Patrick Ballantyne

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 5
Rebecca Simmons

Justice, 4th Court of Appeals District, Place 7
Shane Stolarczyk

District Judge, 81st Judicial District
Lynn Ellison

District Judge, 218th Judicial District
Russell Wilson

Wilson County

County Judge
Alena Berlanga
Richard L. “Dickie”
Jackson

District Clerk
Deborah Bryan

County Treasurer
Debra Foster
Jan Hartl

County Commissioner, Precinct No. 2
Paul Pfeil
Tiffany Ward

Justice of the Peace, Precinct No. 2
Sara Canady

Justice of the Peace, Precinct No. 3
Connie Terry
Lowell C. Hull Jr.
Brad Beck

County Chairman
Ruby Manen

2018 republican general Primary Ballot Propositions
See sample ballots online at http://mywcn.com/sampleballots

Karnes County

State Representative, Dist. No. 17
John P. Cyrier

County Judge
Maurice A. Yarter
Wade Julius Hedtke
Joe Baker

County Treasurer
Vi Swierc Malone

County Commissioner, Precinct No. 4
David Reynolds

County Chairman
Rita K. Jordan

Return to top

Click here for digital edition
2018-02-14 digital edition